Connecticut College Athletics Schedule

View in List Format
October November 2014 December
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
26
at Women's Stu Nelson Trophy at Connecticut College
9:30 am

at Sherman Hoyt Trophy at Brown
9:30 am
27
28
at Wesleyan (Conn.)
Final
W, 2-1
29
at Wesleyan (Conn.)
Final
W, 3-2

at Wesleyan (Conn.)
Final
L, 1-0

at Brown
Final
L, 17-7

vs. Eastern Conn. St.
Final
W, 3-2
30
31
at St. Francis (N.Y.)
Final
L, 19-3

at Middlebury
Final
L, 3-0
1
at NESCAC Championship at Middlebury College, Middlebury, Vt.

at Tufts
12:00 PM

at Fordham
3:00 PM

at Iona
8:00 PM

at 74th Erwin Schell Trophy at Vermont
9:30 am

at NESCAC Championship at Middlebury College-Middlebury, Vt.
1:00 pm

vs. Trinity (Conn.)
12:30 PM

at Hamilton
2:00 PM
2
at 49th Women's Victorian Coffee Urn at Dartmouth
9:30 am

at 74th Erwin Schell Trophy at Vermont
9:30 am
3
at 49th Women's Victorian Coffee Urn at Dartmouth
9:30 am
4
5
6
7
at ICSA Women's Singlehanded Nationals, 20th Judy Lutz Trophy at TBA
9:30 am
8
at ECAC Championship at Stanley Park, Westfield, Mass.

vs. TBD
@ Northern Division Championship at MIT
TBA

at ICSA Women's Singlehanded Nationals, 20th Judy Lutz Trophy at TBA
9:30 am

at Hap Moore Trophy Team Race at Coast Guard
9:30 am

at ECAC Division III Championship at Westfield State U.-Westfield, Mass.
12:00 pm
9
vs. TBD
@ Northern Division Championship at MIT
TBA

at ICSA Women's Singlehanded Nationals, 20th Judy Lutz Trophy at TBA
9:30 am

at Hap Moore Trophy Team Race at Coast Guard
9:30 am
10
11
12
13
14
15
vs. Framingham St.
6:00 PM

at New England Division III Championship, hosted by Williams College, Mount Greylock HS, Williamstown, Mass.

vs. Trinity (Conn.)
7:00 PM

vs. Middlebury
@ Wesleyan
11:30 AM

vs. Bates
@ Trinity College
3:00 PM

vs. Middlebury College
1:00 pm

at 27th Women's Atlantic Coast Championship at MIT
9:30 am

at Atlantic Coast Dinghies, 41st Fiske-Harriman Sleigh at Coast Guard
9:30 am

at 11th Atlantic Coast Tournament at Hobart
9:30 am

at New England Division III Championship at Williams College-Williamstown, Mass.
12:30 pm

at Trinity (Conn.)
7:30 PM

vs. Bates
@ Trinity College
3:00 PM

vs. Middlebury College
1:00 pm
16
vs. Southern Maine or Anna Maria
TBA

vs. Wesleyan (Conn.)
3:00 PM

vs. Bowdoin
@ Trinity College
12:00 PM

at 27th Women's Atlantic Coast Championship at MIT
9:30 am

at Atlantic Coast Dinghies, 41st Fiske-Harriman Sleigh at Coast Guard
9:30 am

at 11th Atlantic Coast Tournament at Hobart
9:30 am

at Trinity (Conn.)
4:00 PM

vs. Bowdoin
@ Trinity College
12:00 PM
17
18
at Mitchell
6:00 PM
19
20
at Yeshiva
8:00 PM

vs. Clark (Mass.)
7:00 PM
21
at Williams
7:00 PM

at Tufts
8:00 PM

vs. TBD
@ CWPA Championship at Navy
TBA

vs. Hamilton
7:00 PM

at Tufts
8:00 PM
22
at NCAA Division III Championship, Kings Island Resort Golf Course, Wilmington, Ohio

at Middlebury
4:00 PM

vs. Boston College
@ MIT
2:00 PM

vs. Coast Guard
1:00 pm

vs. TBD
@ CWPA Championship at Navy
TBA

vs. Roger Williams
2:00 PM

at NCAA Division III Championship at Wilmington College-Mason, Ohio
12:30 pm

vs. Hamilton
3:00 PM

vs. Wellesley
@ MIT
10:00 AM

vs. Boston College
@ MIT
2:00 PM

vs. Coast Guard
1:00 pm
23
vs. TBD
@ CWPA Championship at Navy
TBA
24
at Eastern Conn. St.
7:30 PM
25
at Western Conn. St.
5:30 PM
26
27
28
29
at Utica
7:00 PM
30
vs. Salve Regina
3:00 PM
1
vs. Albertus Magnus
7:00 PM
2
vs. Clark (Mass.)
7:00 PM

vs. Manhattanville
7:00 PM

at Holy Cross
7:05 PM
3
4
vs. Trinity (Conn.)
7:00 PM
5
vs. Bowdoin
7:00 PM

vs. TBD
@ Wesleyan University
TBA

at Trinity College
6:30 pm

vs. Wesleyan University
@ Trinity College
6:30 pm

at Plymouth St.
6:00 PM

vs. TBD
@ Wesleyan University
TBA

at Trinity College
6:30 pm

vs. Wesleyan University
@ Trinity College
6:30 pm
6
vs. St. Joseph's (Brkln)
8:00 PM

vs. Colby
3:00 PM

vs. TBD
@ Wesleyan University
TBA

at St. Joseph (Conn.)
1:00 PM

at St. Michael's
4:00 PM

vs. TBD
@ Wesleyan University
TBA

vs. Northeastern
TBA