Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Connecticut College Athletic Facilities Open Recreation Schedule

ATHLETICS FACILITIES WEEKLY SCHEDULE:

 

ATHLETIC CENTER/LUCE FIELDHOUSE:

Monday – Friday                          7:30 AM – 10:00 PM

Saturday & Sunday                     10:00 AM - 10:00 PM

 

FITNESS CENTER:

Monday – Friday                          7:30 AM – 10:00 PM

Saturday & Sunday                    10:00 AM – 10:00 PM

 

LOTT NATATORIUM OPEN SWIM HOURS: 

Monday – Thursday                        8:00 AM – 4:00 PM

Monday – Thursday                        8:00 AM – 2:30 PM (Effective 11/1/18)

Friday                                            10:00 AM – 4:00 PM

Friday                                            10:00 AM – 2:30 PM (Effective 11/1/18)

Saturday                                        CLOSED

Sunday                                          12:00 pm – 3:00 PM

 

DAYTON ARENA OPEN SKATE HOURS:

Connecticut College Community Only

Open Skate: Monday through Friday- 11:30am-1:00pm except during breaks, holidays, or any days when classes are not in session. March 9th will be our last session for this season.

Open Stick Time: Tuesdays and Thursdays- 1pm-2pm except during breaks, holidays, or any days when classes are not in session. Minimum gear requirement of helmet with full face guard, hockey gloves, and hockey skates to participate. March 8th will be our last session for this season.

 

Open to Public

Public Skate: Unfortunately, we are not offering any more public skating for this season. Check back here in October for updates on our 2018-2019 season.

For any other information, please contact Nick Pasqualini at npasqual@conncoll.edu

 

Monday, November 12

Time Slot Court 1 Court 2 Court 3 Court 4 Court 5 Dance/Boxing  Studio Hall of Fame  Room Silfen Turf Dawley Field
7-8 am                  
8-9 am                  
9-10 am                   
10-11 am                  
11-12 pm                  
12-1 pm                   
1-2 pm                  
2-3 pm                  
3-4 pm                  
4-5 pm       RESERVED   RESERVED   RESERVED    RESERVED AT 4:30     
5-6 pm     RESERVED RESERVED RESERVED   RESERVED     
6-7 pm       RESERVED  RESERVED   RESERVED   RESERVED   
7-8 pm             RESERVED  RESERVED  
8-9 pm             RESERVED     
9-10 pm                  
Time Slot South Tennis Courts Squash Court 1 Squash Court 2 Squash Court 3 Racquetball Court 1 Racquetball Court 2
7-8 am            
8-9 am            
9-10 am            
10-11 am             
11-12 pm

 

 

       
12-1 pm            
1-2 pm            
2-3 pm            
3-4 pm            
4-5 pm   RESERVED RESERVED  RESERVED  RESERVED   RESERVED
5-6 pm   RESERVED RESERVED  RESERVED  RESERVED   RESERVED
6-7 pm   RESERVED  RESERVED  RESERVED  RESERVED  RESERVED
7-8 pm            
8-9 pm            
9-10 pm            

 

Tuesday, November 13

Time Slot Court 1 Court 2 Court 3 Court 4 Court 5 Dance/Boxing  Studio Hall of Fame  Room Silfen Turf Dawley Field
7-8 am                  
8-9 am                  
9-10 am          RESERVED         
10-11 am                  
11-12 pm                  
12-1 pm                  
1-2 pm          RESERVED        
2-3 pm                  
3-4 pm     RESERVED    RESERVED         
4-5 pm   RESERVED AT 4:30   RESERVED   RESERVED  RESERVED        
5-6 pm RESERVED AT 5:30  RESERVED AT 5:30  RESERVED RESERVED RESERVED        
6-7 pm RESERVED UNTIL 6:30      RESERVED RESERVED        
7-8 pm       RESERVED RESERVED     RESERVED  
8-9 pm       RESERVED RESERVED     RESERVED  
9-10 pm                  
Time Slot South Tennis Courts Squash Court 1 Squash Court 2 Squash Court 3 Racquetball Court 1 Racquetball Court 2
7-8 am            
8-9 am            
9-10 am            
10-11 am             
11-12 pm

 

 

       
12-1 pm            
1-2 pm            
2-3 pm            
3-4 pm            
4-5 pm   RESERVED RESERVED RESERVED  RESERVED   RESERVED
5-6 pm   RESERVED RESERVED RESERVED  RESERVED   RESERVED
6-7 pm   RESERVED RESERVED RESERVED  RESERVED  RESERVED
7-8 pm            
8-9 pm            
9-10 pm            

 

Wednesday, November 14

Time Slot Court 1 Court 2 Court 3 Court 4 Court 5 Dance/Boxing  Studio Hall of Fame  Room Silfen Turf Dawley Field
7-8 am                  
8-9 am                  
9-10 am                  
10-11 am                  
11-12 pm                  
12-1 pm          RESERVED        
1-2 pm                  
2-3 pm                   
3-4 pm RESERVED AT 3:30                 
4-5 pm     RESERVED RESERVED RESERVED      RESERVED   
5-6 pm RESERVED AT 5:30    RESERVED RESERVED RESERVED   RESERVED  RESERVED  
6-7 pm        RESERVED   RESERVED    RESERVED  RESERVED  
7-8 pm      RESERVED          RESERVED  
8-9 pm     RESERVED         RESERVED  
9-10 pm                  
Time Slot South Tennis Courts Squash Court 1 Squash Court 2 Squash Court 3 Racquetball Court 1 Racquetball Court 2
7-8 am            
8-9 am            
9-10 am            
10-11 am             
11-12 pm

 

 

       
12-1 pm            
1-2 pm            
2-3 pm            
3-4 pm            
4-5 pm   RESERVED  RESERVED  RESERVED  RESERVED  RESERVED 
5-6 pm    RESERVED RESERVED  RESERVED  RESERVED  RESERVED 
6-7 pm   RESERVED  RESERVED  RESERVED  RESERVED  RESERVED 
7-8 pm            
8-9 pm            
9-10 pm            

 

Thursday, November 15

Time Slot Court 1 Court 2 Court 3 Court 4 Court 5 Dance/Boxing  Studio Hall of Fame Room Silfen Turf Dawley Field
7-8 am                   
8-9 am                  
9-10 am         RESERVED        
10-11 am          RESERVED AT 10:30         
11-12 pm         RESERVED UNTIL 11:30         
12-1 pm                  
1-2 pm           RESERVED         
2-3 pm         RESERVED         
3-4 pm RESERVED AT 3:30        RESERVED        
4-5 pm      RESERVED   RESERVED  RESERVED      RESERVED   
5-6 pm RESERVED AT 5:30    RESERVED RESERVED RESERVED     RESERVED  
6-7 pm       RESERVED RESERVED     RESERVED  
7-8 pm       RESERVED          
8-9 pm       RESERVED           
9-10 pm                  
Time Slot South Tennis Courts Squash Court 1 Squash Court 2 Squash Court 3 Racquetball Court 1 Racquetball Court 2
7-8 am            
8-9 am            
9-10 am            
10-11 am             
11-12 pm

 

 

       
12-1 pm            
1-2 pm            
2-3 pm            
3-4 pm            
4-5 pm   RESERVED RESERVED  RESERVED  RESERVED  RESERVED 
5-6 pm   RESERVED  RESERVED  RESERVED  RESERVED  RESERVED 
6-7 pm   RESERVED  RESERVED  RESERVED  RESERVED  RESERVED 
7-8 pm            
8-9 pm            
9-10 pm            

 

Friday, November 16

Time Slot Court 1 Court 2 Court 3 Court 4 Court 5 Dance/Boxing  Studio Hall of Fame  Room Silfen Turf Dawley Field
7-8 am                  
8-9 am                  
9-10 am           RESERVED         
10-11 am         RESERVED        
11-12 pm                  
12-1 pm                   
1-2 pm                  
2-3 pm         RESERVED        
3-4 pm                  
4-5 pm      RESERVED   RESERVED  RESERVED     RESERVED  
5-6 pm  RESERVED   RESERVED  RESERVED RESERVED RESERVED     RESERVED  
6-7 pm        RESERVED  RESERVED     RESERVED  
7-8 pm       RESERVED RESERVED        
8-9 pm       RESERVED RESERVED        
9-10 pm                  
Time Slot South Tennis Courts Squash Court 1 Squash Court 2 Squash Court 3 Racquetball Court 1 Racquetball Court 2
7-8 am            
8-9 am            
9-10 am            
10-11 am             
11-12 pm

 

 

       
12-1 pm            
1-2 pm            
2-3 pm            
3-4 pm            
4-5 pm    RESERVED  RESERVED RESERVED   RESERVED RESERVED
5-6 pm   RESERVED  RESERVED RESERVED   RESERVED RESERVED 
6-7 pm    RESERVED RESERVED RESERVED  RESERVED RESERVED 
7-8 pm            
8-9 pm            
9-10 pm            

 

Saturday, November 17

Time Slot Court 1 Court 2 Court 3 Court 4 Court 5 Dance/Boxing  Studio Hall of Fame  Room Silfen Turf Dawley Field
7-8 am                  
8-9 am                  
9-10 am                  
10-11 am                  
11-12 pm                  
12-1 pm                  
1-2 pm                  
2-3 pm                  
3-4 pm           RESERVED       
4-5 pm           RESERVED       
5-6 pm           RESERVED      
6-7 pm                  
7-8 pm                  
8-9 pm                  
9-10 pm                  
Time Slot South Tennis Courts Squash Court 1 Squash Court 2 Squash Court 3 Racquetball Court 1 Racquetball Court 2
7-8 am            
8-9 am            
9-10 am            
10-11 am            
11-12 pm            
12-1 pm            
1-2 pm            
2-3 pm            
3-4 pm            
4-5 pm            
5-6 pm            
6-7 pm            
7-8 pm            
8-9 pm            
9-10 pm            

 

Sunday, November 18

Time Slot Court 1 Court 2 Court 3 Court 4 Court 5 Dance/Boxing  Studio Hall of Fame  Room Silfen Turf Dawley Field
7-8 am                  
8-9 am                  
9-10 am                  
10-11 am                  
11-12 pm       RESERVED RESERVED        
12-1 pm       RESERVED   RESERVED        
1-2 pm       RESERVED  RESERVED        
2-3 pm       RESERVED RESERVED        
3-4 pm       RESERVED  RESERVED        
4-5 pm       RESERVED  RESERVED        
5-6 pm       RESERVED RESERVED        
6-7 pm       RESERVED RESERVED        
7-8 pm                  
8-9 pm                   
9-10 pm                  

 

Time Slot South Tennis Courts Squash Court 1 Squash Court 2 Squash Court 3 Racquetball Court 1 Racquetball Court 2
7-8 am            
8-9 am            
9-10 am            
10-11 am            
11-12 pm

 

 

       
12-1 pm            
1-2 pm            
2-3 pm            
3-4 pm            
4-5 pm            
5-6 pm            
6-7 pm            
7-8 pm            
8-9 pm            
9-10 pm